PRO-AM na Zbraslavi opět proti handicapu

PRO-AM na Zbraslavi opět proti handicapu

I na Zbraslavi se PRO-AM odehraje podle modelu vyzkoušeného na Ypsilonce. Každý flajt hraje jako tým ale navíc si každý může změřit síly se svým handicapem. Na závěr sezony jde o jedinečnou možnost snížení.

PRO-AM k velkým turnajům prostě patří. Amatérští hráči z řad sponzorů, přátel jednotlivých profi golfistů či příznivci konkrétních resortů vyhledávají starty v PRO-AMech pro jejich neopakovatelnou atmosféru a dotyk světa „profi golfu“. Pro promotéry jde o jedinečnou příležitost partnery svého turnaje či celé túry potěšit nezvyklým zážitkem a ještě více je i osobně propojit se svým projektem. Pro profesionální hráče jde zpravidla o poslední možnost projít si hřiště den před velkým turnajem a načerpat poslední a nejaktuálnější poznatky o jeho stavu. Na většině turnajů profesionálové, kteří přivedou své flighty na prvních místech získají alespoň symbolickou finanční odměnu (na CzechOne Tour vítěz 5.000)

Zdaleka nejběžnějším formátem PRO-AMu je Texas Scramble. Hraje se výběrový míč, to znamená, že všichni odpálí na svém prvním odpališti, vybere se (shodou ve flightu) nejlépe postavený míček a od něj zase všichni čtyři hráči hrají svou druhou ránu. A tak to jde až do jamky a osmnáctkrát. Při tomto formátu je par brán jako neúspěch, bogey se vyskytují skoro stejně málo často jako hole-in-one. Hraje se prostě proti birdie. Navíc vše uběhne příjemně rychle, moc se nehledá a málokdy se hraje z obtížných pozic – skoro vždy je aspoň jeden míček v rozumné poloze. Flighty, které jdou po dobrém výsledku, zpravidla nechávají hrát svého profesionála jako posledního, a to i z odpaliště, aby to když tak „zachránil“. Výhodou je, že k tomuto formátu se skvěle hodí kanon start, takže máte všechny účastníky najednou ráno na snídani a pak po dohrání zůstávají prakticky všichni na vyhlašování. Nevýhodou kanonu obecně je nižší propustnost hřiště.

Texas je sice nejběžnější, ale rozhodně ne jedinou variantou. Letos v létě se promotér CzechOne Tour, Pavel Krenk, potýkal s požadavkem jednoho velkého partnera. Požadavek zněl: Chceme nejméně 40 míst a naši hosté chtějí hrát proti handicapu. Zvládnete to? Pavel Krenk dnes už s úsměvem situaci komentuje: „Sám jsem se s tím nikdy nesetkal. To ale neznamená, že by to nešlo! Zkusil jsem se maličko poptal mezi svými známými, ale každý mi akorát poradil, že Texas je nejlepší a ať nevymýšlím kolo. To je něco na mě.“ dodává Krenk. Nakonec stvořil jakýsi hybrid. Ve flightu na Kenox Cup by CzechOne (Ypsilonka, 8. – 10. 8.) šel vždy jeden profík a tři amatéři. To bylo stejné. Rozdíl byl v tom, že každý amatér měl svou skorkartu a do ní si psal své skóre na jamce, musel ji tedy dohrát svým míčkem nebo škrtnout. Jediný ústupek bylo tedy použití stablefordu u vyšších handicapů. No a profík potom do „skupinové“ skorkarty zapsal nejlepší net skóre ve flightu. Pokud tedy profík zahrál par a amatér například bogey ale na jeho skorkartě byly u jamky dvě tečky, flight si zapsal birdie.

Jediný problém byl, že jsme se báli délky hry“ dodává ještě Krenk. „Díky velkému zájmu jsme měli 26 flightů, takže jsme zdvojovali nejen pětipary, ale i některé čtyřpary. No a když museli všichni všechno dohrát, riziko protažení zde reálně bylo. Po pěti hodinách se však všichni v klubovně v poklidu sešli a ještě měli chuť zúčastnit se charitativního troubleshotu ve prospěch ypsilonské mládeže s PROQUIPEM. Takže nabažení golfem snad ještě nebyli“ směje se Krenk. Zajímavostí je, že flight vedený ex-ypsilonským Ondřejem Lieserem donesl skóre -19, šli tedy pod „birdie“ hřiště!

A jestli se to líbilo hráčům? No upřímně, jak komu. Většina zpestření vítala a negativní ohlasy promotér zaznamenal minimálně. Zřejmě i proto se rozhodl stejným formátem odehrát i závěrečný PRO-AM na Zbraslavi v rámci turnaje Prague Golf Masters 2016, který se hraje o celý milion korun od 18. do 21. října.

Na závěr pár čísel ze scoring zóny:

Nejvíce svému flightu pomohl na jedné jamce Petr Jeřábek - na jamce č. 6 hrál hole in one, přitom jeho osobní par tam je 4. A další zaznamenáníhodné výsledky: Gustav Cieslar - na jamce č. 6 zahrál 2 (jeho osobní par je 5), Petr Skála z vítězného flightu Ondřeje Liesera - na jamce č. 5 zahrál 3 (osobní par 6), David Trunda - na jamce č. 6 zahrál 3 (osobní par 5), Petr Veselý - na jamce č. 4 zahrál 3 (osobní par 5), Dušan Břečka - na jamce č. 13 zahrál 3 (osobní par 5) a František Vomočil - na jamce č. 16 zahrál 2 (osobní par 4). Všem zmíněným gratulujeme a těšíme se na setkání na Zbraslavi.

IMG_20160808_164959IMG_20160808_165108IMG_20160808_172111IMG_20160808_173443

Generální partner


Výsledky

oaza-distribuce II TROPHY BY ATOMIC DRINKS

HráčR1Celkem
1. KOŘÍNEK6666
T2. LIESER. O6868
T2. WINKLER. F6868
4. TINTĚRA. L7171
5. MUTHREICH7272
T6. ZIEMER. M7373
T6. GRUBER. R7373
oaza-distribuce II TROPHY BY ATOMIC DRINKS Výsledky


Order of Merit

Czech PGA Tour 2018

HráčBody
1. KOŘÍNEK. A30 000
2. LIESER. O12 500
3. WINKLER. F12 500
4. MUTHREICH. M7 000
5. TINTĚRA. L7 000
6. GRUBER. R5 000
7. VELENSKÝ. V5 000
Tour 2018
Hledat:
 
∧   nahoru   ∧