CzechOne Tour Žebříček CzechOne Order of Merit

GolfDigest Order of Merit by CzechOne spravedlivě mapuje pořadí českých golfistů

GolfDigest Order of Merit by CzechOne spravedlivě mapuje pořadí českých golfistů

Promotérská společnost Česká 1 se rozhodla rázně promluvit do systému nejrůznějších golfových žebříčků a pro všechny české profesionální hráče připravit žebříček jeden, plně vypovídající a odborně vedený. Pod názvem Golf Digest Order of Merit presented by CzechOne ho v těchto dnech představila golfové veřejnosti.

 

Myšlenka vytvoření a správy „nadzájmového“ žebříčku vznikla v létě 2016, když se každý zdroj zaklínal jiným Order of Merit a korunu všemu nasadila profesní organizace golfistů se svým pořadím, do kterého tu něco započítala a tu něco zase nikoli. „Náš žebříček je postaven tak, aby byl vlastně nad zájmy jednotlivých promotérů, profesních organizací či médií. Zahrnuje všechny peněžní odměny hráčů s českým pasem kdekoli na světě, pokud své výhry dosáhnou v profesionálním turnaji odpovídajících parametrů a nikoli třeba v sázce. Prioritou je co nejvyšší přesnost, tomu jsme podřídili vše. Jako jediný žebříček z těch co znám bude také pravidelně ověřován s nejméně pětadvacítkou nejlepších, zda údaje u nich uvedené opravdu sedí,“ komentuje důvody vzniku a principy fungování nového žebříčku Pavel Krenk, jednatel České 1 a dodává: „žebříček se řídí striktně podle vyhraných peněz. Nezohledňujeme, jestli byl hráč první nebo třicátý, započítají se mu jenom získané peníze přepočtené případně kurzem. Přijde nám to jako zdaleka nejférovější kritérium. Víme-li, že výhra měla nepeněžní podobu, avšak podléhá zdanění, zahrneme její hodnotu do žebříčku také.“

Ve stejné době s velmi podobnou myšlenkou přišla i redakce časopisu GolfDigest, která dokonce svého odborníka Daniela Trhoně vypravila do anglického archívu, aby získal co nejpřesnější výsledkovou a finanční databázi. Z původně jednorázového projektu do prosincového čísla vznikla spolupráce dlouhodobá a GolfDigest bude nyní spolu s Českou 1 garantem dalšího fungování. „Doufáme, že si tabulkoví fajnšmekři přijdou na své, pro ně jsme to celé dělali,“ dodává šéf časopisu GolfDigest, pan Michael Fridrich.

Nový žebříček bude spravován na doméně www.czechone.cz, bude zahrnovat všechny české profesionální hráče (plus hráčky a seniory) a bude umožnovat i zajímavé výsledkové filtrování. Pro tabulkové nadšence by se měl stát významným informačním zdrojem. Z pohledu na závěrečný žebříčkový účet roku 2016 vyplývá, že na domácích hřištích vévodil Ondra Lieser, v zahraničí pak Stanislav Matuš. Filip Mrůzek je doma i venku na druhém místě, ale v souhrnu to pro něj znamená jedničku mezi muži. Celkový počet hráčů, které bylo možno zařadit do žebříčku, odráží tristní stav českého profesionálního golfu. Nedá se ovšem říci, že by to bylo nedostatkem příležitostí. Na domácích hřištích se v roce 2016 rozdělovalo téměř 5 milionů Kč, z toho tři a půl milionu na turnajích CzechOne a zhruba polovina (1,7) pod hlavičkou české asociace golfových profesionálů. Z toho si čeští hráči odnesli 3,8 mil. a zbytek nechali svým kolegům ze zahraničí.

Nejlepším českým golfovým seniorem je s více než čtyřnásobkem výdělku než další v pořadí této kategorie Alan Babický, zejména díky tomu, že se v průběhu sezony dokonale vypořádal s většinou o generaci mladších kolegů a zaujmul místo v celkové první dvacítce.

Ženské kategorii stejně jako celkovému žebříčku dominuje královna  Klára Spilková ve značně nepočetném společenství svých kolegyň. České promotérské prostředí je obecně pro ženy velmi skoupé. Čistě dámské turnaje prakticky neexistují, na část mužských turnajů pod hlavičkou asociace nemají ženy přístup a tak Šideri Váňové patří právem místo golfové princezny za body vybojované v přímé konkurenci s muži.

 

Jako jeden z prvních partnerů používá žebříček GolfDigest Order of Merit presented by CzechOne anketa Golfista roku, která na žebříček odkazuje jako na doporučující (ale samozřejmě zdaleka ne jediné) kritérium hodnocení hráčů.


Na snímku Zdeňka Sluky Alan Babický, vítěz seniorské kategorie


Generální partner


Výsledky

CZECHONE TOP PLAYERS INVITATIONAL BY YPSILONKA & BY GOLFISTA ROKU

HráčR1Celkem
1. MRŮZEK. F6666
T2. CAFOUREK. J6868
T2. LIESER. O6868
4. TINTĚRA. L6969
5. VÁŇOVÁ7070
6. ŠIMEK. V7272
T7. KOŘÍNEK7373
CZECHONE TOP PLAYERS INVITATIONAL BY YPSILONKA & BY GOLFISTA ROKU Výsledky


Order of Merit

Czech PGA Tour 2017

HráčBody
1. LIESER. O229 600
2. MRŮZEK. F123 675
3. WALZ. M68 800
4. KOŘÍNEK. A57 783
5. POKORNÝ. J52 100
6. TINTĚRA. L47 076
7. NIČ. P45 116
Tour 2017
Hledat:
 
∧   nahoru   ∧